Ajankohtaista

Vuoden kiitetyin kiertotaloustapahtuma ACEF2026 tuo uusia näkökulmia huoltovarmuuteen

18.03.2026

Vuoden viileimmän kiertotaloustapahtuma ACEF2026 -forumin tämän vuoden teemana on kiertotalouden tarjoamat ratkaisut huoltovarmuudelle. Vuoden puhutuimpaan teemaan on pyritty tuomaan tuoreita näkökulmia ja monesta eri perspektiivistä.

ACEF2026 -forumin keisseillä on valtakunnallista kiinnostavuutta

Kiertotalouskeskuksen johtaja Tuomas Pussila kertoo, että vaikka huoltovarmuus on päivän sana lähes kaikilla, ACEF2026 -forumissa asiaan löytyy uusia näkökulmia.

Mukana ACEF2026 -forumissa tänä vuonna myös Outokumpu ja Metsä Group, joilla kummallakin on oma kiinnostava näkökulmansa huoltovarmuusasiaan ja kiertotalouteen.  "Sanoisin, että keissimme kiinnostavat valtakunnallisesti. Kannattaa tulla siis kauempaakin Kemiin", Pussila suosittelee.

Miten kestää jatkuvia kriisejä - Harri Gustafsberg ACEF2026:ssa

Huoltovarmuuteen liittyvät kriisit ja tällä hetkellä maailman tapahtumat vaikuttavat paitsi kotimaan talouteen, myös stressaavat sekä yrityksiä että yksilöitä. "Halusimme tämän vuoksi forumiin tänä vuonna puheenvuoron siitä, kuinka selviytyä murroksessa, säilyttää usko tulevaan ja jopa pysyä luovana. Saamme puhujaksi aiheen asiantuntijan, tohtoriksi väitelleen stressi- ja resilienssivalmentaja Harri Gustafsbergin", kertoo viestintäpäällikkö Soile Suvanto Kiertotalouskeskuksesta.  

ACEF2026 -forumin ilmoittautuminen on avattu 

ACEF2026 -forumin ohjelma on julkaistu ja sitä päivitetään verkkosivuille kevään aikana. Tapahtuma järjestetään vain livenä ja paikkoja on vain rajoitettu määrä. Ilmoittautuminen tapahtumaan on avattu ja mukaan pääsevät nopeiten ilmoittautuneet huomioiden kuitenkin ilmoittautumisehdot.

Viime vuoden tapaan puheenvuorojen lisäksi ohjelmassa on Ice Cave -osuus, jossa pääsee syventymään yhteen osa-alueeseen. "Tällä kertaa ilmoittautuessa voi esittää toiveensa, mihin luolaan haluaisi päästä työskentelemään", Pussila kertoo.

Valtakunnallinen Vuoden Kiertotalousteko palkinto julkistetaan ACEF2026 -forumissa 3. kesäkuuta klo 11.45. 

Arctic Circular Economy Forum on järjestetty vuodesta 2022 alkaen ja on saanut joka vuosi kävijöiltään kiittävän palautteen. Tapahtuman järjestää tänä vuonna Kiertotalouskeskus, joka on arvostettu valtakunnallinen teollisen kiertotalouden edistäjä Suomessa.