Ajankohtaista

Lappia Koulutus loi NATO-verkoston yrityksille ja yrityspäättäjille, jotta vauhdissa pysytään mukana

22.09.2025

Lappia Koulutus oy:n perustama NATO-verkosto kiinnostaa yrityksiä ja yrityspäättäjiä. Verkostoon on liittynyt toimijoita Meri-Lapista, Rovaniemen ja Oulun alueelta, mutta myös pääkaupunkiseudulta. 

Verkoston vetäjä Jari Iisakka Lappia Koulutus oy:stä sanoo, että verkostolle on tarvetta, sillä NATO-talouden mahdollisuudet ovat aukeamassa suomalaisyrityksille juuri nyt.  "Nyt on oikea hetki liittyä mukaan ja kehittää yrityksen Nato-osaamista ja luoda yhteistyöverkostoja", Iisakka sanoo.

Lappia Koulutus oy toimitusjohtaja Jari Iisakka

Verkostossa tarjotaan yrityksille muun muassa ajankohtaista tietoa alan tapahtumista ja messuista, puolustusvoimien ja Naton hankinnoista sekä neuvontaa ja informaatiota, miten toimia Nato- ja puolustusteollisuuden markkinoilla.  "Tarjoamme verkostomme jäsenille koulutusta ja valmennusta alan vaatimuksiin vastaamiseksi. Verkosto on avoin toimijoilleen, mutta kuitenkin suljettu yhteisö eli verkoston keskusteluja ja koulutuksia ei tallenneta eikä jaeta eteenpäin", Iisakka kertoo toimintaperiaatteista.

Verkosto kokoontuu hybridimallin mukaisesti säännöllisesti ja yksi tärkeä osa toimintaa on rahoitusmahdollisuuksien esittely sekä puolustussektorin tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoimintamahdollisuuksien esittely ja niihin osallistuminen.

Verkoston perustaminen lähti liikkeelle Lappia Koulutus oy:n NATO -valmennusten innoittamina. "Valmennuksiin osallistuneille yrityksille tuli luontainen tarve verkostoitua kurssin jälkeen ja siitä se lähti liikkeelle", Iisakka kertoo alkusysäyksestä. 

Verkostossa ovat mukana myös Lapin Kauppakamari, Business Kemi ja Business Tornio sekä 
asiantuntijakumppanina toimii Finnish Operations Center, joka tuo mukanaan syvällistä osaamista 
ja näkemyksiä puolustussektorin vaatimuksista ja mahdollisuuksista. 

Maksuttomaan verkostoon voi liittyä tästä linkistä:
https://link.webropolsurveys.com/S/8E603C9136E20C0E